Kamp Çantası


      Günler günleri kovaladı ve geldi kamp vakti. Sabah yola çıkılacak. Tatlı bir telaş var. İzcinin ebeveynleri eksik gedik ne var diye bakınıyor. Peki izci ne yapıyor ?
      Bu soruyu sorduğumuzda iki tip izci geliyor gözümüzün önüne. Birinci tip izci umursamaz nasıl olsa liderlerim var, obam var, anne babam var onlar bir şekilde çantamı hazır ederler. Oba arkadaşlarımda yedek malzeme vardır eksik kalırsa onlardan tamamlarım. Liderlerim de nasıl olsa eksiğimin kalmasını istemezler ayarlarlar birşeyler diyen izciler.
Diğeri ise nizami olan izcidir. Çantasında kamp malzemeleri zaten hazır beklemektedir. Sadece kıyafetleri ve yedek ekipmanı çantasına yerleştirdiği gibi kapıya çıkabilir. Çantasını kendisi hazırlamış ya da hazırlanırken yanında bulunmuştur. Hangi malzeme nerede bilir. Kamp çantasında olması gereken malzemelerin listesi elindedir. Fazla malzeme alıp kendini yormaz. Ailesini uyarır.
Haydi birlikte bakalım bu tip izciler kampa gittiğinde neler oluyor.

Yanlış çanta seçimi
      Bizim insanımızda -ne garip ki- herşeyin en pahalısı en kalitelisidir gibi bir anlayış hakim. kısmen doğru olsa da en kaliteli her zaman en çok işe yarayan demek değildir.
Geneli orta düzey ekonomik seviyeden olan izci aileleri veya izcilerimiz sırt çantası alırken fayda maliyet ilişkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Evolite, Ferrino, Vaude, Karrimor, Tatonka, The North Face, Jack Wolskin gibi markalar yüksek fiyatlı çantalar olmakla birlikte kullanım alanları kısıtlı olabiliyor. Güzel bir çantam olsun diyerek 40 Lt çanta alıp ekipmanı tıkıştırmak yerine Dechatlon'da daha düşük maliyete satılan 300 400 tl ye satınalınabilecek 60+10 çantalara yaklaşmaz. 
Karar verilmelidir. Estetik mi işlevsellik mi ? 

Hatalı Çanta Düzeni 

 1. İzcimiz otobüsten inip sırt çantasını sırtına aldığı andan çadır alanına gidene kadar ağırlık dağılımı düzgün yapılmamış çantayı taşıyacaktır. En çok o yorulur. Evde sözüm ona kazandığı zamanı çantasının içinde kaybeder. Hele hele bir de titiz anneler çocuklarına olmadık yükler yüklerler. -30 derece kış montu kar botu ile Temmuz ayında Antalyadaki kampa bile gönderirler. 
 2. Bunların Çantalarını ebeveynleri hazırladığı için neyin nerede olduğunu bilemezler. çadıra girdiklerinde ilk işleri çantayı boşalmak olacaktır. Çantadakileri yerleştiren anne baba; çantayı bilinçsizce tepeleme doldurmuştur. iç çamaşırları üniformalar temizlik malzemeleri yedek piller, yemek malzemeleri karman çorman, öncelik sırası gözetilmeden, ağırlık dağılımı hesap edilmeden yerleştirilmiştir.  
 3. Lüzumu kadar ekipman yerine fazla fazla ekipmanın içinde kaybolur. Kamp boyunca 4 adet kalem pil (AA) yetecekken  10'lu pakette paketlenmiş pil ile gelmiştir. 3 Çift pantolon yetecekken annesi her güne bir pantolon koymuştur. İç çamaşırları sanki gidilen yerde su yokmuş çamaşır yıkama imkanı yokmuş gibi iki üç kat fazla konulmuştur.
 4. Bir el havlusu, bir yüz havlusu, bir banyo havlusu bir de yedek havlu konularak çanta şişirilmiştir. Çantanın fermuarları sıkıştırılmış bir çocuğun kapatamayacağı şekilde kapatılabilmiş Bir çocuğun toparlayamayacağı şekilde doldurulmuştur. 
       Böyle bir durumda kamp daha başlamadan izcimiz yorulmuştur. Dönüş yolunda ne yapacağını düşünmektedir. İşte böyle bir durumla karşılaşmamak için kamp çantası seçimi önemli olduğu kadar kamp çantasının hazırlanması da önem arzetmektedir. Haydi gelin doğru çanta nasıl hazırlanır buna bakalım.

Doğru çanta düzeni


1,2 Gecelik faaliyet için düzenlenmiş çanta

  1. Her an ihtiyaç duyulabilecek ekipmanlar (Yağmurluk,Panço, Fener) en üstte yedek kıyafetler çoraplar vb en alta konulmalıdır.
  2. Ağır eşyalar hafif eşyalardan aşağıda olmalıdır. Kamp çantasının ağırlık merkezi ile vücudun ağırlık merkezi ( bel bölgesi) aynı hizada olmalıdır.
  3. Kilitli buzdolabı poşeti ( İkea) gibi poşetlerin kullanılmasını öneriyoruz. Böylece olası bir yağmur yağışında kıyafetlerin ıslanmasının önüne geçilir. birbiri ile alakalı giyecekler bir yerde toplanmalıdır. örneğin çoraplar bir poşette, tişörtler bir poşette, iç çamaşırları bir poşette içlikler bir poşette vb. saklanarak eşyaya ulaşımda ve paketlemede rahatlık sağlanabilir. 
  Sırt Çantası Düzeni 1  Doğru çanta seçim


  1. Çantanın sırta uyumu önemlidir. Çantanın sıkılama ayar perlonlarının ve bağlantı noktalarının kişinin sırt ölçülerine uyması gerekir. Her çanta herkese uymayabilir Çanta seçilirken çantanın içinin dolu olması, çantanın kişinin sırtına uyup uymayacağını anlamak için daha sağlıklı bir yöntemdir. Çanta sırt ayarları yapıldıktan sonra, kişinin çanta sırttayken başını rahat hareket edip edemeyeceği kontrol edilir. Daha sonra çantanın vücuda değen yerlerinin esnek ve yumuşak olup olmadığı kontrol edilir.
  2. Kamp çantalarının hacmi önemlidir. Örneğin çantanın hacmi 60+10 ise 60 litrelik yeri olduğu ve ayrıca 10 litre kadar esneyebileceği anlaşılabilir. Bazen +’dan sonra gelen sayı büyük çantanın yanında verilen küçük bir çanta olabilir. İzcilere 6 gecelik bir kamp için 60 litrelik çanta yeterli olacaktır.
  3. Perlon Sıkıştırma noktalarının metal olmalı  
  4. Çanta Ebat ve şekil olarak ekipmanı tam olarak alacak kapasitede ve sağlamlıkta olmalıdır. 
  5. Fayda maliyet göz önünde bulundurulmalıdır.