Enes ÇAVUŞOĞLU1993 yılında, Sultan Fatih’in şehrinde, Fatih’te, Leyle-i Kadir’de doğdu. 2007’de ilköğrenimini İstanbul Bahçelievler Emir Sultan İlköğretim okulu’nda tamamladı. Aynı sene Bağcılar Akşemseddin Anadolu Lisesi’ne kaydoldu. Buradan 2011 yılında mezun oldu.
        2011 senesinde Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik bölümü’ne kaydoldu. 1 sene yabancı dil eğitimi(ingilizce/orta seviye) gördü. Fizik bölümü’nden 1 senelik eğitimin ardından 2013 yılında ayrıldı. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği bölümü’ne kaydoldu. Hâlen Orman Mühendisliği son sınıf Öğrencisidir.
      2011 senesinde öğrenime başladığı Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümü’nden 2015 yılında mezun olmuştur. Ayrıca İlahiyatçılara inat olarak okumaya karar verdiği Erzurum Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat bölümü’nden (ön lisans) mezun olmuştur ve uygun bir dönemde lisans tamamlamayı da düşünmektedir. 2017 senesinde İstanbul Sabahaddin Zaim Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü’nde yüksek lisansa başlamıştır ve öğrenimine devam etmektedir.
        2007-2011 yılları arasında İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde yaz kur’an kurslarında fahrî kur’an öğreticiliği vazîfesinde bulunmuştur. 2012-2013 seneleri arasında hüsn-i hat derslerine devam etmiştir. 2013 yılından beri aktif olarak TA1IEC çağrı işaretiyle A sınıfı olarak telsiz amatörlüğünü sürdürmektedir. 2014 senesinden beri okçuluk derslerine devam etmektedir, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlik kamplarında okçu lideri olarak vazîfelendirilmiştir. 2013 yılından beri içinde bulunduğu Türkiye İzcilik Federasyonunda 2016 senesinde gördüğü son kurs neticesinde Ocakbaşı izci lideri olmuştur. Ayrıca 2016 yılından beri 10×10 çapraz dama antrenörüdür. Ahşap yakma sanatına ilgilidir.
        Lisede, üniversitede gördüğü kadarıyla ingilizcesi vardır; konuşamaz ama anlar, okur ve biraz da yazar. Lisede gördüğü almanca’dan hoşlanmamış ve öğrenememiştir; ne konuşur ne anlar ne okur ne de yazar. Kendi çapında öğrenmeye çalıştığı arapçası da çay ısmarlama kıvamındadır.
Siyaseti okulundan, sosyalliği de vakıfçılıktan görmüştür.

Oymakbaşımız TA1IEC çağrı işaretine sahip radyo amatörüdür.